Drodzy Bracia i Siostry!
Przesyłam gorące pozdrowienia z peruwiańskich Andów, mojej misyjnej placówki. Pozdrawiając wszystkich, Was i wszystkich Ofiarodawców i Dobroczyńców ogarniamy naszą codzienna modlitwa.
Zbliżający się Światowy Dzień Misyjny zaprasza na nowo nas wszystkich do refleksji nad zaangażowaniem w Misyjny wymiar Kościoła. Nadchodzący Tydzień Misyjny będziemy przeżywali pod znamiennym hasłem: Będziecie moimi świadkami. To przypomnienie i zachęta do ciągłego włączania się w misyjne dzieło Kościoła. Nie możemy zapomnieć, że na mocy Chrztu Św. wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za głoszenie Ewangelii i bycie jej świadkami. Ten szczególny czas przeżywany w Kościele, dla nas misjonarzy, jest okazją do zapukania do waszych domów i serc ze słowami wdzięczności za wszelką pomoc, którą otrzymujemy od Was, drodzy Przyjaciele Misji, Ofiarodawcy i Dobroczyńcy. Słowami tego listu składamy podziękowanie wszystkim, którzy, za pośrednictwem Fundacji Pro Spe pomagają nam w realizacji różnych misyjnych projektów, ewangelizacyjnych, zdrowotnych czy edukacyjnych. Bez waszej pomocy i wsparcia nasza misyjna posługa byłaby ograniczona, a czasami wręcz niemożliwa. Dlatego dziękujemy wam z całego serca.
Wyrażając nasze podziękowanie, pragniemy również krótko podzielić się informacjami nt. realizacji tegorocznego projektu „Gorący posiłek”, związanego z pomocą i dożywianiem dzieci z rodzin żyjących w skrajnej nędzy, jak i osób starszych, samotnych. To niewyobrażalna radość móc służyć tym ludziom. W ich twarzach naznaczonych bólem, cierpieniem, wyzyskiem i niesprawiedliwością społeczną, każdego dnia odnajdujemy oblicze samego Chrystusa: głodnego, spragnionego, samotnego i odrzuconego przez najbliższych.
Zgodnie z założeniami projektu, głównym jego wymiarem, jest pomoc i dożywianie dzieci z rodzin żyjących w skrajnej nędzy materialnej, moralnej, duchowej i intelektualnej. W ramach projektu, osoby nim objęte, mają zapewniony codzienny posiłek w parafialnej stołówce. Ponadto niedzielna katecheza połączona jest ze śniadaniem dla dzieci. Z paczkami żywnościowymi docieramy również do rodzin wielodzietnych znajdujących się w skrajnej biedzie. W tym celu – tygodniowo lub miesięcznie – dokonujemy regularnych zakupów spożywczych. Część produktów zostaje w parafialnej stołówce, z pozostałej przygotowywane są paczki żywnościowe dla rodzin żyjących w bardzo trudnej sytuacji, rodzin wielodzietnych, osób starszych, samotnych, opuszczonych, żyjących w skrajnych warunkach. Zakup obejmuje najbardziej potrzebne artykuły spożywcze jak: mleko, jogurt, ryż, cukier, soczewica, olej, makaron. Oprócz artykułów spożywczych przygotowywane są paczki z artykułami sanitarnymi i higienicznymi jak: maski ochronne na czas pandemii, mydło, proszek, szampon, środki dezynfekujące, papier toaletowy, pampersy.
Dzielimy się radością, że po niespełna trzech latach pandemii, na nowo udało się otworzyć parafialną stołówkę, z której dziennie korzysta ok. 150 osób. Dla osób starszych, w podeszłym wieku, żyjących samotnie, oczekiwanie na otwarcie Comedoru i otrzymanie gorącego obiadu jest jedynym celem ich życia. Dlatego na 2-3 godziny przed otwarciem Comedoru są już obecni, czekając na posiłek.
W dołączonych zdjęciach chcemy ukazać właśnie ten wymiar projektu, który obejmuje: codzienny posiłek w parafialnej stołówce, lub tzw. Ollas comun – czyli wspólny posiłek organizowany dla całej wioski. Inne zdjęcia niech przybliżą nam pastoralne wymiary posługi na misjach jak: celebracje sakramentów, Parafialna Droga Krzyżowa, katecheza i formacja dzieci i młodzieży.
Drodzy Bracia i Siostry, dziękując za wszelką pomoc, ogarniamy Was wszystkich naszą modlitwą. Nich zbliżający się Misyjny Tydzień otworzy jeszcze bardziej nasze serca na potrzeby innych i niech uczyni nas prawdziwymi Świadkami Chrystusa. Niech Bóg wszystkim błogosławi.
Z Peru – ks. Jacek Żygała