„Gorący posiłek”. Dożywianie i pomoc dzieciom z rodzin żyjących w skrajnej nędzy. Peru 2023 ks. Jacek Żygała
W imieniu własnym i całej wspólnoty parafialnej Santiago Apostoł de Huanca (Arequipa – Peru), pozdrawiam gorąco Czcigodnego Księdza Dyrektora, wszystkich Pracowników Fundacji ProSpe, wszystkich zaangażowanych w Misyjne dzieło Kościoła, wszystkich Dobroczyńców i Ofiarodawców wspierających nas swoja pomocą. Ogarniając Was wszystkich nasza modlitwą z całego serca pragniemy podziękować za materialne wsparcie naszej Misji, w roku 2023/24. Bez materialnej pomocy otrzymanej od Ofiarodawców i Dobroczyńców, za pośrednictwem Fundacji ProSpe, realizacja misyjnych projektów byłaby nieprawdopodobnie trudne, a wrecz niemozliwa.
Głównym przedmiotem realizowanego Projektu był wymiar duszpasterski i socjalny (pomocy i dożywianie dzieci z rodzin żyjących w skrajnej nędzy materialnej, moralnej czy duchowej). Niemniej jednak w minionym roku projekt został poszerzony o wymiar zdrowotny i edukacyjny. Zatem głównym celem projektu w minionym roku było prowadzenie i utrzymanie parafialnej stołówki, pomoc rodzinom wielodzietnym żyjącym w skrajnej nędzy, praca edukacyjno – wychowawcza z dziećmi i młodzieżą oraz pomoc zdrowotna. Projektem objęliśmy następujące wymiary:
- Wymiar socjalny projektu: Pragnieniem naszym była kontynuacja projektu z roku 2022, który – dzięki wsparciu przez Fundacje Pro Spe – okazał się wielkim sukcesem pastoralnym. Jako że był to projekt socjalny związany z dożywianiem dzieci, kontynuowaliśmy go, przenosząc akcent na parafialną stołówkę. Okres realizacji projektu to tutejszy rok szkolny (marzec 2023 – luty 2024). W okresie sprawozdawczym, ok. 150 osób korzystało dwa razy dziennie z posiłku przy parafialnej stołówce, otrzymując pełnokaloryczne śniadanie i obiad. Gorący posiłek roznoszony był również do domów osób w podeszłym wieku, starszych i samotnych.
- Wymiar edukacyjny projektu: Wielkim atrybutem pastoralnym pracy świetlicowej jest to, że choć dzieci otrzymują posiłek, nie ograniczamy się tylko i wyłącznie do posiłku. Obecność dzieci w parafialnej świetlicy – stołówce jest punktem wyjścia do pracy duszpasterskiej, katechetycznej, do ewangelizacji, resocjalizacji dzieci z rodzin patologicznych. Poza goracym posilkiem dzieci otrzymaly pełną opiekę wychowawcza, dydaktyczna, medyczna i psychologiczna. W godzinach popołudniowych dzieci najbardziej potrzebujące objęte są dodatkowymi zajęciami pozaszkolnymi w celu uzupełniania braków. W tym celu wspierała nas grupa wolontariuszy: nauczycieli, wychowawców, pedagogów i psychologów, którzy wsparli nas w realizacji projektu. W pracy edukacyjnej współpracowali również wolontariusze misyjni z Hiszpanii.
- Wymiar duszpasterski i ewangelizacyjny projektu: Obecność dzieci w parafialnej świetlicy to również okazja do katechizacji
i ewangelizacji, Dzieci uczestnicząc w regularnej parafialnej katechezie przygotowywały się do przyjęcia Sakramentów; uczestniczyły
w rekolekcjach, dniach skupienia, comiesięcznej Spowiedzi Św. Ostatecznie, parafialna świetlica – stołówka, dla wielu z nich, zwłaszcza tych nie mających rodziny, stała się domem, w którym otrzymują nie tylko posiłek, wychowanie i naukę, ale przede wszystkim miłość, opiekę i ciepło rodzinnego domu. - Projektem zostało objętych ok. 150 dzieci żyjących w skrajnych warunkach.
- W realizacji projektu wsparli nas wolontariusze specjaliści: lekarz, pielęgniarka, psycholog, nauczyciel, kapłan, osoby zakonne. (np. badanie, diagnoza i aplikacja leków; pomoc psychologiczna w przypadku dzieci z rodzin alkoholicznych, pomoc w nauczaniu…). Pomoca psychologiczna zostaly objete dzieci dotknięte przemocą fizyczną, psychiczna czy seksualna.
- W okresie sprawozdawczym osoby objęte projektem otrzymywały codzienny posiłek (śniadanie i obiad) w parafialnej stołówce, lub paczki żywnościowe które otrzymywały rodziny wielodzietne. Co niedzielna katecheza parafialna połączona była ze śniadaniem dla dzieci.
- Środki z projektu zostały również wykorzystane na zakup niezbędnych i podstawowych lekarstw oraz organizowanie transportu do miejskiego szpitala.
- Cztery razy w roku zorganizowana została tzw. kampania medyczna, w której wzięli udział lekarze specjaliści (lekarz ogólny, okulista, dentysta, kardiolog, ginekolog…). Korzystający z kampanii otrzymali darmowe lekarstwa i podstawowe świadczenia medyczne.
- Wreszcie projekt objął zakup podstawowych środków potrzebnych do edukacji (zeszyty, przybory szkolne, ubranie szkolne…) dla dzieci najbardziej potrzebujących.
Realizując różne aspekty pracy duszpasterskiej (pomoc socjalna, zdrowotna, edukacyjna, duszpasterska i ewangelizacyjna), pragnieniem naszym
w pierwszej kolejności jest zapewnienie dzieciom formacje ludzka, miłość i ciepło rodzinnego domu, którego nie mają. Bycie dla tych dzieci, gest przytulenia, miłości i uśmiechu jest dla nich największym darem, a dla nas największa satysfakcja. Dzieci objęte pomocą czesto nie maja rodzinnego domu, czy pełnej rodziny. Nieistniejący ojciec (lub alkoholik), matka pracująca i uprawiająca ziemię, nie są w stanie dać dziecku miłości, otwartych ramion, czy czasu na rozmowę. Na Misji Katolickiej dzieci znajdują to, czego często nie mają w rodzinnym domu. Dzięki Projektowi Pro Spe, dzieci każdego dnia mają zapewniony gorący posiłek. Mają zapewniony dostęp do lekarza i świadczeń zdrowotnych. Rozpoczynając rok szkolny dziecko otrzymało pełną wyprawkę (książki, zeszyty, tornister z pełnym wyposażeniem, potrzebne do szkoły ubranie). Codzienne dożywianie dzieci połączone było z edukacją (katecheza, formacja i przygotowywanie do przyjęcia Sakramentów) i pomocą specjalistyczna ze strony lekarza, psychologa, nauczyciela, księdza, etc. Pragniemy, aby widzialnym owocem projektu było nie tylko dożywianie, ale chrześcijańska formacja, ewangelizacja i zbliżenie dzieci do Kościoła tak, aby w Kościele i w parafialnej wspólnocie odnalazły swój dom, rodzinne ciepło i miłość.Dziś, z całego serca pragnę podziękować za materialna pomoc i przekazanie środków pieniężnych na zrealizowanie niniejszego projektu. Bóg zapłać. Ogarniając wdzięcznością i modlitwa wszystkich Dobroczyńców, Ofiarodawców i wszystkich zaangażowanych w Dzieło Fundacji ProSpe, prosimy dobrego Boga, aby Wam wszystkim błogosławił i wspierał w pełnieniu pięknej posługi na rzecz pomocy Misjom.
Jednocześnie wyrażamy nasza nadzieje na dalsza pomoc i współprace w rozpoczetym nowym roku szkolnym 2024/2025. Nie mam najmniejszej wątpliwości, ze realizowany przy Waszej pomocy projekt okazał się wielkim sukcesem pastoralnym i ogromna pomocą dla naszych wiernych.
Z drugiej strony wiemy, ze pomoc charytatywna i humanitarna nigdy się nie skończy. Ludzie nadal pozostają i żyją w skrajnej biedzie, dzieci codziennie musza jeść, uczyć się i pójść do lekarza… Żywimy głęboko nadzieję, ze Bóg będzie nadal otwierał serca wielu ludzi dobrej woli czyniąc je hojne i otwarte na potrzeby biednych.
Tym samym wierzymy głęboko, ze przy dalszym wsparciu Fundacji ProSpe uda nam się wlewać w serca naszych wiernych miłość, nadzieje na lepsze jutro, radość i pokój. Dzieląc z nimi nasze serca, uczymy ich prawdziwej miłości Chrystusowej, ze więcej radości jest w dawaniu aniżeli
w braniu. Wierzymy, ze pomimo trudnej sytuacji dla wielu również w Polsce, nie zabraknie hojnych, dobrodusznych i wspaniałych serc, aby wesprzeć nas w misyjnej posłudze wobec tych, do których Bóg nas posłał. Zapewniamy o codziennej modlitwie w intencji wszystkich Ofiarodawców, Dobroczyńców i cały Zespól Fundacji ProSpe. Niech Dobry Bóg Wam błogosławi i wynagradza za dobroć waszych serc.
Peru – Ks. Jacek Żygała
Dane do przelewu krajowego:
PLN: 74 1140 1225 0000 2343 2600 1001
Dane do przelewu:
Fundacja Pro Spe
ul. S. Jabłońskiego 7/7, 35-068 Rzeszów
tytuł przelewu „Darowizna ks. Jacek Żygała Peru”